TARİHE SAHİP ÇIKILIYOR.

 Honaz’da eski mezarlık mevkisinde bulunan Sultan Murat Camiinde rölöve ve yenileme projesine hazırlık çalışmaları başladı.

Denizli Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı Denizli Müze müdürlüğü, Denizli İl Özel İdaresi ve Honaz Belediyesi’nin işbirliği ile gelecek nesillere aktarılmak üzere koruma altına alınan camii kalıntılarında, rölöve ve restorasyon projesine dönük ön çalışmalar başlatıldı. Denizli Müze Müdürlüğü yetkililerinden Arkeolog Nesrin Karabay ile Sanat Tarihçisi Şaban Kök ve beş kişilik bir ekip tarafından 15 Ekimde başlatılan çalışmalarla ilk etapta tarihi caminin dış cephe duvarlarının çevresi temizlenecek. Bunu takiben caminin iç kısımları da taş ve topraklardan arındırılarak mihrap ve son cemaat yeri ortaya çıkartılacak. Denizli Müze Müdürlüğü yetkililerinin açıklamalarına göre camii içi ve çevresindeki düzenleme ve rölöve çalışmalarının tamamlanmasının ardından yapıldığı dönemdeki mimari yapısına uygun olarak restorasyon işlerine başlanacak. Honaz Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada “ Camii kalıntılarının gelecek nesillerimize daha sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlamak için Belediye olarak üzerimize düşen her türlü görevi yapacağız. Osmanlı İmparatorluğu’nun bu bölgede ayakta kalmış nadir eserlerinden olan Sultan Murat camisini ve diğer tarihi eserlerimize sahip çıkacağız “ ifadesini kullandı.
Sultan Murat Camii Osmanlı İmparatorluğu’nun altıncı Padişahı Sultan II. Murat tarafından 1400’lü yılların ortalarında yaptırılmıştı. Kare planlı caminin üzeri Türk üçgenlerinin yardımı ile kasnaklı bir kubbe ile örtülmüş olup önünde üç bölümlü son cemaat yeri, yanında da kare kaideli yuvarlak gövdeli tek şerefeli bir minaresi olduğu kayıtlardan bilinmekle birlikte, günümüzde sadece kare duvarları, mihrap kısmı ve güney cephe duvarları ayakta kalabilmiştir.


....::| Bu içeriğe bağlı resimler |::....

Honaz Tarihi EserlerHonaz Tarihi Eserler