HONAZLI GENÇLERİN TARİHE YOLCULUĞU BAŞLADI

Sosyal ve kültürel projeleri ile halkın nabzını tutan Honaz Belediyesi, ‘Tarihimizi Öğrenelim’ projesi kapsamında 500’e yakın öğrenciyi Bursa ve Çanakkale’ye götürüyor. İlk kafile bugün hareket ederken, öğrenciler önümüzdeki günlerle dört farklı turla ecdad yadigârı topraklarla buluşacak.
Gezilerde yolculuğun ilk durağı Bursa Ulu Cami oluyor.  Ardından Bursa’da yer alan Yeşil türbe, Emir Sultan Türbesi, Osmangazi ve Orhangazi türbeleri ve diğer kutsal mekânlar ziyaret ediliyor. İlk günü Bursa’da tamamlayan kafile 1 gün konaklamanın ardından günün ilk saatlerinde Çanakkale’ye hareket ederek şehitler diyarına ulaşıyor.
Destanını yazıldığı yerlerde duygu dolu anlar yaşanıyor
Seyit Onbaşı, Anafartalar, 57. Alay Şehitliği, Seddülbahir, Conkbayırı ve diğer cepheleri gezen öğrenciler, buralarda da uzman rehberlerden bilgiler alıyor. Yaşanan destansı olaylar burada öğrencilere aktarılıyor. Yer yer duygu dolu anların yaşandığı gezide tarihin izleri adeta anlatılanlara şahitlik ediyor.
Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ecdadını daha yakından tanımaları maksadı ile Bursa ve Çanakkale’ye götürmenin kendilerine onur verdiğini söyleyen Honaz Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu, Honaz Belediyesi Kültür ve Sosyal projelerinin devam edeceğini belirtti. Başkan Devecioğlu, “Bilindiği üzere topraklarımız aziz şehitlerimizin kanlarıyla sulanarak bugünlere gelmiştir. Ülkemizin bekası ve bağımsızlığı uğruna nelerin feda edildiğini çocuklarımıza yakından anlatabilmek için bu turları düzenliyoruz. Bursa’da ceddimizi tanıyan öğrencilerimiz, Çanakkale’de de bu ülke için seve seve canını veren yiğitlerin destanlarını yakından görerek dinliyor. Gençlerimiz, çocuklarımız atalarıyla buluşuyor. Biz bu hizmeti vermekten dolayı gurur duyuyoruz. Bundan sonra da o güzel yerleri görme imkânı sunmaya devam edeceğiz” dedi. 


....::| Bu içeriğe bağlı resimler |::....

Bursa-ÇanakkaleBursa-ÇanakkaleBursa-ÇanakkaleBursa-ÇanakkaleBursa-Çanakkale