İLÇEMİZDE CENNET ELMASI HASADI BAŞLADI.

Türkiye’deki Cennet Elması, bir diğer adı ile Trabzon Hurması üretiminin yaklaşık yarısını karşılayan Honaz’da cennet elması hasadına başlandı. İlçe genelinde yaklaşık 2400 dekarlık alan içerisinde yetiştirilen ve 2011 yılı verilerine göre ortalama 10 bin ton yıllık ürün elde edilen cennet elması, kiraz ve üzümden sonra bölgemizin önemli tarımsal girdilerinden olmakta. 
Honaz ve çevresinde geçen yıl 10 bin tona yakın cennet elması yetiştirildiğini belirten İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürü Yılmaz Erkaya, bu yıl bu rakamın üzerine çıkacağını tahmin ettiklerini belirtti. Honaz Halinde meyve alım satımı ile uğraşan Muhittin Yeşilpınar, bu yıl rekoltenin beklenenin üzerinde olacağını umduklarını, ürünün iç piyasada kalitesine bağlı olarak toptan yaklaşık 60 kuruş ile 1 TL arasında alıcı bulduğunu, birkaç yıldır da ihraç ürünü olarak dış pazara sattıklarını ifade etti. Cennet Elması’nın en çok Ankara, Antalya ve İzmir’de tüketildiğini belirten Yeşilpınar, 'Burada yetiştirilen meyveler Türkiye’nin çeşitli illerine ve yurt dışına gidiyor. İhracatın geneli Rusya’ya yapılmakta. Bunun yanında Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Azerbaycan’a da ihracat yapılıyor.' dedi.

Türkiye’de Cennet Elması’nın üretimin yarısının ilçemizde yapıldığını belirten Honaz Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu,” Honaz’da narenciyeden başka her türlü ürün yetişmektedir. Yıl boyunca meyve üretimi kirazla başlayıp cennet elmasıyla sona eriyor. Bölgemizin verimli topraklarında 12-15 bin ton arası Cennet Elması üretiliyor ve çiftçimize yılda 7-8 milyon lira katkısı oluyor.' ifadesini kullandı. ....::| Bu içeriğe bağlı resimler |::....

cennet elması hasatıcennet elması