GAZİLER GÜNÜ KUTLAMALARI İLÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİ.

 Sakarya Meydan Savaşından sonra 19 Eylül günü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından verilen Gazilik unvanı dolayısıyla ülkemizde her yıl kutlanan Gaziler günü ilçemizde düzenlenen törenle kutlandı.

Belediye Binası Atatürk Anıtı önünde saat 10:00’da yapılan törene Honaz Kaymakamı Turgut Gülen, Honaz Jandarma Garnizon Komutanı Üsteğmen Galip Yağlı, Honaz Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu, İlçe Emniyet Amiri Girne Şamlıoğlu, Honaz Milli Eğitim Müdürü Aydın Karlıdağ, Daire Müdürleri, Gaziler, Siyasi parti ilçe temsilcileri, askeri erkan ve öğrenciler katıldı.
Törende ilk olarak İlçe Protokolü Atatürk Anıtına çelenk koydu. Ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde İstiklal Marşı okundu.
 Törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı İlçe Jandarma Komutanlığından J. Bçvş. Aytekin Açıkgöz gerçekleştirdi. Açıkgöz, konuşmasında Gaziliğin Türk Milleti için bir onur olduğunu altını çizerek “ Hürriyet ve İstiklal Benim Karakterimdir.” diyerek Milli Mücadeleyi başlatan Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e, Sakarya Meydan Savaşından sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce “Gazilik unvanı ve Mareşallik rütbesi” verilmiştir. Büyük Öndere gazilik unvanının verildiği 19 Eylül tarihi ülkemizde gaziler günü olarak kutlanmaktadır. Türk tarihinde vatan savunması kutsal sayılmış ve Türkler vatan için savaşmayı şehitlik ve gazilikle onurlandırılmıştır. Şehit nurlanmış, Gazi onurlanmış askerdir. Bu duygu ve düşüncelerle Kahramana gazilerimizin Gaziler Gününü kutluyor, Gazi M. Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarını tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimize saygıyla anıyor, hayatta olan gazilerimize de saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.


....::| Bu içeriğe bağlı resimler |::....

Gaziler GünüGaziler Günü