KİN GÜTMEYİZ, ANCAK NOTUMUZU DA ALIRIZ.

 Denizli DRT Televizyonun da canlı olarak yayınlanan Haberin Merkezi programına konuk olarak  katılan Honaz Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu, Kirazıyla ünlü Honaz İlçemizde geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen 42. Geleneksel Kiraz Hasat Sonu Şenlikleri ve Yağlı Pehlivan Güreşleri etkinliğini değerlendirdi.

Honaz Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu, bu yıl 42.si gerçekleşen geleneksel Kiraz Hasat Sonu Şenlikleri ve Yağlı Pehlivan Güreşleri etkinliğini değerlendirdi. Devecioğlu, “Geçmişi uzun yıllara dayanan festivalimizi son dönemlerde hasat sonu adı altında düzenliyoruz. Bu festivalin başlangıcı 70 yıl öncesine dayanıyor. Festivalimizi 28 yıl aradan sonra tekrar yapmaya başladık. Bu yıl ki etkinliğimizde Hakkari’deki hain saldırıda evlatlarımızın şehit olması nedeniyle festivalimizdeki eğlenceleri iptal ettik. Yağlı pehlivan güreşlerini gerçekleştirdik. Biz ata sporumuz olan yağlı pehlivan güreşlerine ayrı bir önem veriyoruz. Müsabakalar festivalimize katılan vatandaşlarımızdan da büyük ilgi görüyor. Kırkpınar’da altın kemer sahibi olmuş ve farklı illerde yapılan müsabakalarda dereceler elde etmiş pehlivanlar, bu etkinliğimizde er meydanına çıktı. Güreş severleri de mutlu ettiğimizi düşünüyorum. Festivalimize kiraz yönüyle de baktığımızda; güzel bir hasat dönemi geçirdik. İyi bir de pazarımız oldu. Herkes tarafından bilindiği gibi Honaz kirazının yüzde 80’ene yakını ihraç ediliyor. Üreticimizde her geçen gün daha bilinçli üretim yaptığı için kirazımızın kalitesi de buna bağlı olarak artıyor. Bu da gelirin artması anlamına geliyor. Üretimimiz takriben 10 bin ton civarında. Birde bizim kirazda erkenci olmamız ilgiyi daha da artırıyor. Özellikle Avrupa ve İskandinav ülkelerine ihracatımız var. Bizim hasat dönemimize baktığımızda Avrupa’daki rakiplerimiz Yunanistan ve İspanya’dan bir bölge var. O nedenle kendimizi çok şanslı görüyoruz” dedi.
Ben vatandaşlarıma adliyenin neden kapatıldığını izah edemiyorum
Honaz İlçesi’nde hizmet veren Adliye binasının kapanması nedeniyle Haberin Merkezi programında açıklamalarda bulunan Honaz Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu, öncelikle Honaz’ın geldiği noktayı değerlendirdi. Devecioğlu, “Göreve geldiğimiz 2004 yılında Honaz ilçe merkezinin nüfusu 7 bin civarındaydı. İlçe geneli nüfusu da 23 bin civarındaydı. Bugün Honaz’ın ilçe merkez nüfusu 10 bin 500 birinci adres, 3 bin 500’de ikinci adres olmak üzere toplam 14 bin. İlçe geneli nüfusumuzda kayıtlı 35 bin. Bunun yanında ilçemizde 2 yüz civarında fabrika olması nedeniyle hareketli 60 bin nüfusumuz var. Şimdi nüfusu 60 bin olan bir ilçenin adliyesini kapatıyorsunuz. İlçemiz aktif olarak çalışan Organize Sanayi Bölgesi’nin olduğu yerde, yine Mermer ve Deri Organize Sanayi’nin olduğu Lojistik Merkezi’nin olduğu yerde, bölgemizde kurulan tesislerle bir enerji üssü durumunda, Türkiye’nin en büyük cezaevlerinden biri yine bizim sınırlarımız içerisinde. Yine bölgemizde üniversite var. İlçemizde turizm var, tarım var, ihracat var. Honaz birçok ilden fazla vergi veren bir ilçe. En önemlisi adliye anlamında Denizli’den sonraki en büyük adliye. Bu kadar büyük bir adliyeyi kapatma kararı alıyorsunuz. Ben daha önceki konuşmalarımda da söyledim. Ben buna anlam veremiyorum. Honaz Belediye Başkanı olarak bu konuyu duyduğumdan itibaren gerek siyasi mercilerle gerekse adli anlamda tanıdığımız yetkililer ile görüştük. Onlara bu adliyenin önemini anlattık. Honaz’daki adliyenin Denizli’nin yükünü hafiflettiğini söyledik. En önemlisi bizim bölgemizde yaşayan insanların adaleti en hızlı şekilde alabilmesine vurgu yaptık. Ben her ilçemizde adliye olmasını isteyen biriyim. Güney’in de adliyesi bana göre açık kalmalıdır. Adliyelik bir işi olan bir kişinin Honaz’ın 25 km ilerisindeki bir köyünden Denizli adliyesine ulaşabilmesi için 55 km bir mesafe kat etmesi gerekecek. Kapanma gerekçesi olarak mesafe deseniz mesafe tutmuyor, dosya sayısı derseniz bu tutmuyor, nüfus derseniz bu tutmuyor. Ben vatandaşlarıma adliyenin neden kapatıldığını izah edemiyorum. Birilerinin çıkıp sizin adliyeniz şu nedenlerden dolayı kapandı demesini bekliyoruz. Hizmetteki amaç nedir insanların günlük işlerini kolaylaştırmak. Biz ilçemizde adliyenin insanlarımızın adalete kolay ulaşmalarını temin etmek için istiyoruz. Ben Honaz Belediye Başkanı olarak ‘Honaz halkından özür diliyorum’ bu konuda çok mücadele ettim. Ancak başaramadım ama hiç bir şey bitmiş değil” dedi.
Adliye mücadelemiz sürecek
Turgut Devecioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; “Ben bu konuda kendi adıma ümitsiz değilim. Mücadelemiz devam ediyor. Ben milletvekillerimizin özellikle Başbakanımız ve Adalet Bakanımızın bu konuyu tekrar gözden geçireceklerini mutlaka ve mutlaka umut ediyor ve bekliyorum. Çünkü bu masa başında alınmış bir karar. Bu kararın düzeltileceğine inanmak istiyorum. Ben siyasilerimizin, vatandaşlarımızın herkesin Honaz’ı önemsemesi gerektiğine inanıyorum. Biz yöneticiler olarak çözüm için mücadelemize devam edeceğiz. Biz işimiz olmadı ya da çözülmedi diye asla kin gütmeyiz. Ancak notumuzu da alırız. Bunu açık açık söylüyorum. Çünkü bizim bütün mücadelemiz millet için. Bizim insanlara hizmet etmekten başka hiçbir düşüncemiz olamaz. Bizim bütün hedefimiz bölgemizde sorumluluk alanı içerisindeki insanlara hizmet etmektir. Başka gayemizde yoktur. Ben bu yanlıştan dönüleceği konusunda kendi adıma ümitliyim” dedi.


....::| Bu içeriğe bağlı resimler |::....

haberin merkeziadliye